kuzey inşaat

Aydın'ın cesur sesi, halkın muhabiri, halkın gazetesi

  • Dolar 8.0666
  • Euro 9.6819
  • GR ALTIN 460.37
  • ÇEYREK 755.31

NAZİLLİ'DE AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI 

Aydın'ın Nazilli ilçesinde '5 Nisan Avukatlar Günü' düzenlenen etkinlikle kutlandı

NAZİLLİ'DE AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI 
  • 05 Nisan 2021, Pazartesi 13:36

5 Nisan Avukatlar günü Nazilli Baro Temsilciliği'nin istasyon meydanında düzenlediği törenlerle kutlandı. Nazilli Baro Temsilcisi Avukat Emel Şahin'in Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başlayan törene, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam edildi. Ardından Nazilli Baro Temsilcisi günün anlam ve önemine dair açıklama bulundu. "Hukuk yoksa varlığımızın bir anlamı yok" diye konuşmalarına başlayan Şahin, anayasanın ayaklara altına alınmasına izin vermeyeceklerini söyledi. 

"GENEL KURULUMUZU YAPTIRMADILAR"
AKP kongrelerindeki kalabalığı eleştiren Nazilli Baro Temsilcisi Emel Şahin, genel kurullarının yaptırılmamasına tepki göstererek, "Bugün Avukatlar Günü. Bugün yurttaşların hak arama özgürlüğünün en büyük güvencesi olan avukatların günü. Bugün 5 Nisan 2021. 21. Yüzyılın ilk çeyreğini bitirmemize 4, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamamıza sadece 2 yıl kalan bir gündeyiz. Getirildiğimiz noktada, şenliklerle kutlayacak hiç bir şey göremesek de, korunacak çok fazla değer, savunulacak çok fazla hak, sahip çıkılacak çok fazla yurttaş ve yapmamız gereken çok daha fazla görev olduğunu bir kez daha bildiğimiz ve haykırdığımız gündür 5 Nisan. Yüz yıla yakın bir tarihe sahip Aydın Barosu olarak bugün yine bir ilki ama asla yaşamayı istemediğimiz bir ilki yaşıyoruz. Her yıl bu meydanda, ulu önder Atatürk’ün heykelinin önüne çelengimizi koyar, onun ve tüm şehitlerimizin, gazilerimizin, kaybettiğimiz meslektaşlarımızın aziz hatıraları önünde saygı duruşunda bulunur, bağımsızlığımızın en anlamlı sembollerinden biri olan İstiklal Marşımızı tek yürek olup okurduk. Genel Kurulumuzun yüksek iradesi ile ve Yasa gereğince belli bir süre için seçilen Baro Başkanımız çelengimizi koyar, baromuzu temsilen konuşmasını yapardı. Oysa bugün, on yıllardır ilk kez,, görev süresi sona erdiği halde barosunun genel kurulunu gerçekleştirmesine engel olunduğu için seçimlerini yapamamış bir baro başkanı olarak bu konuşmayı yapmak zorunda kalıyorum. Lebaleb kongrelerin hıca hınç salonlarda yapıldığı, Cumhurbaşkanının kalabalıkları gururla kutlayıp selamladığı bu ülkede, her türlü tedbiri aldığı halde genel kurulları ve seçimleri engellenen barolar olarak, Avukatlar Gününü kutlamak için meslektaşlarımızla bir araya geliyoruz. Meslektaşlarımın iradesine, seçme ve seçilme haklarına, genel kurulda söz söyleme haklarına kanunsuz, hukuksuz, samimiyetsiz, antidemokratik bir biçimde engel olanları, bunda emeği olan herkesi bu ülkenin demokrasiye yürekten bağlı, hukuk devletinin kurallarına sonuna kadar sadık bir evladı, bir yurttaş, bir avukat, bir baro başkanı olarak esefle kınıyorum." dedi. 

"BAROLARI BÖLMEYE ÇALIŞIYORLAR" 
Baroları bölmek için kanunlar çıkarıldığını ifade eden Şahin, "Bu 5 Nisan’a Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez yer alan numaralı bir baronun varlığı ile giriyoruz. Pandemi sürecinde avukatların bin derdi on bin olmuşken, yurttaşlar kan ağlarken, bürosunu kapatmak zorunda kalan, intihar eden, isyan eden genç meslektaşlarımın çığlıklarını sağır sultanın duyduğu ülkemde, bütün bunları görmezden gelenler, alelacele TBB’yi toplayıp, bütün tepkilerimize rağmen, Anayasa’ya, kanuna, idarenin tekliği ilkesine rağmen biz baro başkanlarını başkent kapısında barikatlar içine hapsederek, yüce Meclisin kapısında etrafını çevirerek, Kuğulu Park’ı açık hava hapishanesine çevirerek, bin bir türlü zulmü uygulamaktan hiç utanmayarak baroları bölecek yasa değişikliğini gerçekleştirdiler. Avukatlığın tarihi yazılırken, 2020 yılı ne yazık ki tarih sayfalarında, o dünyaya rezil olduğumuz fotoğraflarla birlikte bu olaylarla yazılacak. Tarih, mesleği savunma olan avukatların, baro başkanlarının bağımsız bir yargı, adil bir ülke ve hukuk devleti için gerçekleştirdiği kutlu savunmayı ve direnişi, tıpkı duruşları gibi dimdik harflerle yazarken, o sayfaların tam karşısındaki simsiyah sayfalara ise italik, boynu bükük harflerle;  onları güneşin bağrında, yağmurun altında barikatlara hapsetmeye kalkanları, gelen çadırlara, tentelere hatta yemeklerine el koyanları, saldıranları, bunları saklamak için basını darp ederek kalkanlarla kameralarının önünü kapatanları, kanunsuz emirleri verenlerle düşünmeden o emirleri uygulayan sözde kanun insanlarını yazacak. 
Şimdi yine, önceden söylediğim bir şeyleri söyleyeceğim. Çünkü bir adım ileri gitmek yerine, her yıl olduğu gibi beş adım geriye götürülmeye çalışılan memleketin yargısının savunma makamında kararlı bir şekilde ve dimdik durmaya devam ediyoruz. Avukatlara ve mesleğimize yönelik saldırıların giderek artması asla tesadüf değildir. Özellikle müvekkilleri ile özdeşleştirilerek, avukatların üzerinden avukatlık mesleği ve savunma makamı kolayca ve hukuksuzca yargılanmaya çalışılırken, avukatlara saldıranların ise büyük ve engin bir hoşgörü ile adeta şımartıldığını görüyoruz. Her birini takip ediyor, not  alıyor, kaydediyoruz.  Cübbelerimizin kumaşı değildir dokunulmaz olan; hak arama özgürlüğünün kutsiyeti ve cübbenin temsil ettiği değerlerdir.  Üstün yaratılmış insanlar değiliz biz; insanlığın üstün değerlerinin savunucusuyuz."

"CÜBBELERİMİZE DOKUNAMAZLAR" 
Yargının bağımsız olması gerektiğini belirten Şahin, hukuksuzluğun yoksulluk demek olduğunu söyledi. Şahin, "Bizim varlığımız hukuk güvenliğinin, bizim bağımsızlığımız bağımsız yargının ön değil, öz koşuludur.  Biz avukatız. Biz yargının “olsa da olur”u değil, “olmazsa olmazı”yız.  Biz avukatız. İnsanlarımızın masumiyet karinesinin, yurttaşlarımızın lekelenmeme hakkının, bütün haklarının savunması bizden sorulur.  Tarih boyunca olduğu gibi, bugün de böyledir, yarın da böyle olacaktır. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile kalitesinin ve güvenilirliğinin, bu konudaki endişelerin altını çizmek, halkın ve hakkın savunucusu olan, hukuk ve insan hakları ihlallerine cesaretle karşı koymakla yükümlü ve görevli olan bizlerin en önemli sorumluluğudur. Susmak, mesleğimizin doğasına aykırı olduğu kadar, hukuksuzluğa ortak olmaktır aynı zamanda. Susamayız biz. Zalimin kolbaşı değil, mazlumun yoldaşıyız çünkü biz.  Hukuk yoksa, varlığımızın da hiçbir anlamı yoktur çünkü bizim. Anatole France “Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir." der. İşte, dünyanın her yerinde, hakikatin bulunarak adalete ulaşılabilmesi için, adalete ulaşabilen mutlu bir toplum için varız biz.     Hukuk yoksa adalet, hukuk yoksa yargı, hukuk yoksa hayat yalnızca içi boş sözcüklerden ibarettir. Adalet yoktur hukuk yoksa. Biz yoksak adalet yoktur. Hukuksuzluk mutsuzluk, hukuksuzluk umutsuzluk, hukuksuzluk yoksulluktur."
 
"SUSMADIK, SUSMAYACAĞIZ" 
Hukukun üstünlüğünü son nefeslerini kadar savunacaklarını ifade eden Şahin, "Aydın Barosu olarak hiç bir zaman susmadık, şimdi böyle bir tablo karşısında elbette susmayacağız. Hukukun üstünlüğü, demokrasi ve bağımsız yargı mücadelesini yılmadan sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ederken, hukuku yok saymaya kalkanlara, dün bunu yapmaya kalkanların akıbetlerini görmeleri için, bugünkü perişan hallerine bakmalarını tekrar tavsiye ediyor ve herkese sesleniyoruz: Gelin, özellikle Yargının tüm mensupları olarak elele verelim. Yargıya layık olduğu itibarı kazandırana kadar hep birlikte mücadele edelim. Türk Milleti’nin layık olduğu, dünyanın gıpta ettiği yargıyı hep birlikte yaratalım. Düştüğü yerden bir daha düşürmemek üzere ayağa kaldıralım.  Bu sadece bizim, sadece baroların değil, Türk Halkına karşı hakimlerimizin, savcılarımızın, siyasetçilerimizin, devlet insanlarımızın, hepimizin boynunun borcudur. Gelin borcumuzu ödeyelim. Mülakata değil liyakata değer verelim. Gelin, şu cennet vatanı adaletin de cenneti yapalım. "

AYDIN'A YENİ BİR ADLİYE SARAYI ŞART" 
Aydın'daki adliye sarayının küçük ve yetersiz olduğunu belirten Şahin, yeni bir Adliye Sarayı yapılmasını istediklerini sözlerine ekledi. Şahin, "Sayısı yüzü geçmiş hukuk fakültelerinin yetersiz çoğunluğunu kapatalım, açık kalanlarda öğrenim kalitesini en üst seviyeye, giriş puanlarını en yükseğe çekelim. Adı bile Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı olan sınavı Avukatlık Sınavı imiş gibi göstermeye çalışmak yerine gerçekten bir Avukatlık Sınavı getirelim. Yargının üç ayağında da sadece liyakate önem vererek, yargı hizmeti kalitemizi zirveye taşıyalım. Defalarca sunduğumuz önerilerimizi hayata geçirerek, avukatlık mesleğinin sorunlarını derhal ve acilen çözelim. Kamu avukatlarının, genç avukatların, stajyer avukatlarımızın dertlerini bu çerçevede hemen ortadan kaldıralım. Fakir vatandaşlarımızın haklarını araması için verdiğimiz adli yardım hizmetinde görev alan meslektaşlarımın neredeyse iki yıl sonra alabildikleri ücretlerini toptan ödeyip, yeni görevlerin ücretlerinin derhal ödeneceği bir sistemi hemen kuralım. CMK ücretlerini artık en azından asgari ücret seviyesine yükseltip, angarya olmaktan çıkaralım. Pırlantadan %1 olarak alınan KDV’yi avukatlık gibi hayati bir hizmette de hiç olmazsa ’den % 5’e düşürelim. Pırlanta kadar değer verilmediğimizin farkındayız. Ama, pırlanta gibi süs olmadığımızı, halk için ekmek gibi, su gibi ihtiyaç olan adaletin savaşçıları olan meslektaşlarımın pırlantadan değerli olduğunu artık bilin.  Gelin, artık Aydın’ımızı şu küçücük Adliye’den kurtaralım, yeni Adliye Sarayımızı yapalım." şeklinde konuştu.
ERAY GÖKÇE

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık