Nazilli Belediyesi

Aydın'ın cesur sesi, halkın muhabiri, halkın gazetesi

  • Dolar 6.8677
  • Euro 7.7234
  • GR ALTIN 392.13
  • ÇEYREK 643.34

  • 14 Mayıs 2018, Pazartesi 13:24

Üretimsiz Yol Bulmak

Değerli dostlarım, ülkemizde gerçekten çok ciddi yol, köprü, tünel, hastanelerin ve binalarının yenilenmesi, okul binalarının yenilenmesi kısacası inşaatla ilgili olarak gerçekten de Cumhuriyet tarihinin rekor yatırımları yapıldı. Bunu görmeyenlerin bir göz yada ruh sağlığı uzmanına görünmesi gerekli. Şimdi bu cümleleri okuyanlar bana kesin iktidar yalakası diyeceklerdir, ama sabredin.
Şimdi bu yatırımlar yapılırken inşaat sektörünün yapısında bulunan en az  beşyüz sektöre direkt yada dolaylı yönden hareket sağlaması sonucu ekonomi de bir hareket te oluştu. Buraya  kadar mantıklı düşünen hiç kimsenin hayır diyebileceğini sanmıyorum. Görüntü olarak iktidar elbet  bu yatırımları ile övünecek yandaşları da gururlanacak. Ancak benim dikkat çekeceğim konu biraz detayda saklı. 
Üretim olmadan yapılan yol, sana mal satmaya gelenin işine yarar. Sen en ücra dağ köyüne yol yaparsın, o köyde üretim yok ise oraya tencere, tabak, kumaş, kıyafet, ayakkabı, uzatmaya gerek yok. Bir şeyler satmak isteyenlerin daha kolay ulaşımına yarar. Bir de bu yolu kimin yaptığı, kaç paraya yaptığı, gibi konular var elbette. Devasa büyük yatırımlar, basından takip ettiğimiz kadarı ile hep aynı şirket yada şirketler tarafından yapılıyor ise buna da bakmak lazım.  Okullar , köprüler, vb her türlü inşaat yatırımı için geçerli olan bu analiz yapılmalıdır. Dün bu yatırımların devlet imkanları ile yapılmak istendiği ve imkanların kısıtlı olması sebebi ile yapılmadığı gibi bir gerçek ve bu gün bu yatırımların yap işlet devret modeli ile yapıldığını da hatırlamak gerekli. 
Peki yap işlet devret  nasıl olmalıdır?
 Yapılacak yatırım ile ilgili olarak devlet yeri gösterir, firma buraya yatırımını yapar, belirli bir süre de işletir sonra gerekli bakım ve onarımlarını yaparak devlete teslim eder. Doğru olan yada olması gereken budur. Bu bir ticarettir kar da edebilir zarar da.
Peki bizde nasıl oluyor?
Yapılacak iş ile ilgili devlet yeri veriyor, astronomik fiyatla iş anlaşması yapılıyor, devlet bankalarından işin yapılacağı kredi veriliyor, birde yapımcıya kesinlikle çok ciddi bir kazanç hesabı üzerinden de garanti veriliyor. Buradan bu kadar araç geçecek geçmez ise parasını devlet olarak vereceğiz diye anlaşma imzalanıyor. Buraya bu kadar hasta gelecek, gelmez ise ben vereceğim diyor. Okullarda bedava kitap dağıtılıyor ama öğretmenler o kitapların yeterli olmadığını söyleyip yardımcı kitap adı altında başka kitaplar aldırıyor. Okulun binasını yapmışsınız ama  her yıl eğitim sistemini kökten değiştiriyorsunuz, halen milli manevi değerlerine sahip, günün teknoloji  ve bilimine uyum sağlayan nesiller yetiştirmekten uzak. Evet görüntüde çok hizmet var gibi ama işin iç  yüzeyine bakınca farklı duygulara kapılıyor insan. 
Hizmetleri inkar etmiyoruz, görmezden de gelmiyoruz. Söylemek istediğimiz şu:
Halka yapılmış gibi görünen hizmetler halka pek yaramıyor. Her türlü hizmet, elbette takdiri hak eder, ancak sizin üzeriniz çıplakken, size hediye edilen, üstelik parası da sizden çıkacak olan, lüks ayakkabı sizi ne kadar mutlu eder. Üretim artırılmadan, işsizlik yok derecesine gerilemeden, insanlar vergi ve elektrik su faturalarında olduğu gibi, sorma ver paraları ile soyulurken,  yapılan yollar, tüneller vb betonlaşmalar, halkı rahatlatmadığı gibi tam tersine sırtına bir yük daha bindiriyor. Tekrar söylüyorum, üretmeyen toplumların devletlerin yaptığı yollar ancak o ülkeye mal satacakları ve işi yapan müteahhitlere yarar. Halk yolunu şaşırırken ithalatçı ve müteahhit yolunu bulur ve öyle de oluyor...
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık