Aydın
DOLAR32.4947
EURO34.9151
ALTIN2404.9

Deneyap Teknoloji Atölyeleri için Aydın’da başvurular başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deneyap Teknoloji Atölyeleri için Aydın’da başvurular başladı
Abone ol
Türkiye genelinde birçok gencin yeteneklerini keşfetmesini sağlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri için Aydın’da başvurular başladı.

On binlerce öğrenciye robotik ve kodlamadan nanoteknolojiye, tasarım ve üretimden yapay zekaya 11 farklı alanda eğitim veren Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde başlarken, son başvuru tarihi 25 Şubat 2024 olarak açıklandı. Geleceğin mühendislerini, teknoloji girişimcilerini ve teknoloji liderlerini yetiştirmek amacıyla eğitim vermek üzere kurulan Deneyap Teknoloji Atölyeleri, 2023 yılı itibariyle ülke genelinde 15 bin 910 öğrenciye eğitim vermeye devam ederken, bugüne kadar 2 bin 700 öğrenciyi mezun etti. Öğrenci ve eğitmen seçimlerinden, eğitim içeriklerine, atölyelerde kullanılan malzemelerden, atölye konseptine kadar tüm Türkiye’de aynı imkanları çocuklarla buluşturan Deneyap Teknoloji Atölyeleri, çalışmalarını eğitimde fırsat eşitliği anlayışıyla sürdürürken, atölyelerde öğrenci seçme süreci üç aşamadan oluşuyor. Başvuru yapan adaylar, öncelikle “E-Sınava” katılıyor. E-Sınavı başarıyla geçen adaylar ikinci adım olan “Çevrimiçi Eğitim ve Görev Tamamlama” aşamasına, ardından bu aşamada da başarılı olan adaylar “Uygulama Sınavına” davet ediliyor. Tüm aşamaları başarıyla tamamlayan öğrenciler, Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde eğitim almaya hak kazanıyor.

E-Sınav sorularında adayların, muhakeme, verileri okuyabilme ve yorumlama, problemi tespit edebilme, kritik düşünebilme, araştırma yapabilme ve değişken belirleme becerileri ölçülüyor. Bilginin değil becerinin ölçüldüğü soruları içeren E-Sınavda adaylara Matematik, Fen, Algoritma ve Genel Kültür konularından oluşan toplam 40 soru soruluyor.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim görmek isteyen adaylar özgün fikirlerini ortaya çıkaran, aynı zamanda teknik bilgilerini de kullanabilecekleri proje temelli aşamalardan geçiyor. Öğrencilerin, kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu ile ilgili bilgi sahibi olma gibi çeşitli becerileri dikkate alınarak değerlendirmeleri yapılıyor. Deneyap Teknoloji Atölyelerine 2023-2024 eğitim öğretim yılında 4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıfta okuyan öğrencilerden e-sınav için başvuru alınacak. Öğrenci Seçme Sınavı için başvurular ise deneyap internet adresinden yapılabilecek. Adaylar başvuru sürecini Kurumsal Yönetim Sistemi üzerinden takip edebilecek.

EĞİTİMLER İKİ AŞAMADAN OLUŞUYOR

Türkiye’nin teknoloji geliştiren bir topluma dönüşmesini amaçlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde ortaokul ve lise olmak üzere iki farklı düzeyde eğitimler veriliyor. Eğitim süreci, ilk 24 ay proje temelli dersler ve son 12 ay takımlar dönemi olmak üzere 2 aşamadan oluşuyor. Atölyelerde Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, İleri Robotik, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri yüz yüze, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Yapay Zeka ve Mobil Uygulama dersleri ise çevrimiçi eğitim olarak veriliyor. Öğrenciler, teknoloji eğitiminde atölyede kullandıkları eğitim içerikleri ile ilişkili malzeme ve ekipmanlarla erken yaşta tanışıyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kayıp kadın 2 gündür her yerde aranıyorÖnceki Haber

Kayıp kadın 2 gündür her yerde aranıyor

Ölen köpeğin sahibi, annesiz kalan dört yavruyu elleriyle besliyorSonraki Haber

Ölen köpeğin sahibi, annesiz kalan dört...

Yorum Yazın

Aydın’ın Turizm Master Planı mecliste kabul edildi
Pınarbaşı Mahallesi toz, toprak ve çamurdan kurtuldu
Sanat etkinlikleri vatandaşlarla buluşturmaya devam ediyor
Aydın’da camiler bayrama hazır
Aydın’a şiddetli rüzgar uyarısı
Nazilli Belediyesi'nden Sümer'de yol çalışması gerçekleştiriyor
Öğrenciler, yeteneklerini jandarma için sergiledi
Kuşadası’nda 17 düzensiz göçmen yakalandı
Didim BİLSEM’den bilim şenliği
Didim’de 11 düzensiz göçmen kurtarıldı
Kuşadası'nda çalıntı motosikletle yakalanan şahıs tutuklandı
Başkan Tetik, şehit eşinin talebini yerine getirdi
Aydın’da tefecilik operasyonu: 6 gözaltı
Aydın'da jandarma ekipleri uyuşturucuya geçit vermiyor
Aydın'da 192 bin öğrenci karne alacak
Muğla’da trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı
Kuşadası Belediyesi sıfır işgaliyede kararlı
Aydın’da otobüs durağı vandalların hedefi oldu
Aydın'da devre mülk dolandırıcılığı operasyonu
SAKUT, 4. Dönem Arama Kurtarma Eğitmen Eğitimine Katıldı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar