Uğur
Aydın
DOLAR17.9655
EURO18.256
ALTIN1025.5

Bodrum'da devlet arazisine çöküp otel yaptılar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bodrum'da devlet arazisine çöküp otel yaptılar
Abone ol
Türkiye'nin en pahalı gayrimenkul projelerinden biri olan The Residences at Mandarin Oriental'in hemen girişinde yer alan Hazine'ye ait araziye Astaş Holding kaçak otel inşa etti. İmar barışından yararlanmak isteyen firma, arazi arkeolojik SİT alanında kaldığı için araziyi satın alamıyordu. Yıkılması gereken kaçak yapılara iki yıl dokunulmadı, koruma kurulu devreye girdi, arazi SİT'ten çıkarıldı.

Bodrum Türkbükü'nde yer alan Cennet Koyu'nda, 2,5 kilometre sahil şeridinde üç koy ve plaja sahip 600 bin metrekare alan üzerinde yükselen The Residences at Mandarin Oriental adlı projede yaşam 2014 yılında başladı.

Vedat Aşçı’nın sahibi olduğu Astaş Holding tarafından inşa edilen ve Mandarin Oriental Hotel Grubu tarafından işletilen projede bir otelin yanı sıra 98 villa ve 116 rezidans bulunuyordu.

Ancak 2018 yılından sonra Türkiye’nin en pahalı gayrimenkul projelerinden biri olarak bilinen The Residences at Mandarin Oriental’e yeni bir otel ile 5 villanın daha kaçak olarak inşa edildiği ortaya çıktı. Astaş’ın imar barışına usulsüz başvuru yaptığının tespit edilmesinin ardından villalar ve otelin bir bloku 2020 yılında yıkıldı.

Ancak, otelin geriye kalan dört katlı iki bloku, bir katlı bir bloku, istinat duvarı ve yoluna dokunulmadı.

HAZİNE’NİN ARAZİSİNE ÇÖKTÜLER

SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre bu bloklar mülkiyeti Hazine’ye ait 104 ada 12 parselde yer alan 4 bin 54 metrekarelik arazide izinsiz olarak inşa edildi.

Bodrum Göl Mahallesi, doğal sit alanında bulunan arazi, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 18 Nisan 2008 tarih ve 3976 sayılı kararıyla üçüncü derece arkeolojik SİT alanı olarak tescil edilmişti.

SİT’TEN ÇIKARDILAR…

Ormanın yanı başında Hazine’ye ait arazi üzerine kaçak olarak inşa edilen ve imar barışı düzenlemesine sokulan bu otel için 23 Mart 2022 tarihinde dikkat çeken bir karar alındı.

Arazi SİT alanında kaldığı için imar barışı düzenlemesi kapsamında mülkiyeti Hazine’den Astaş Holding’e devredilemiyordu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu geçtiğimiz mart ayında aldığı kararla arazinin bulunduğu bölgede sit sınırlarını yeniden belirledi.

Koruma Kurulu Müdürü Gülnur Çekmeceli’nin imzasının bulunduğu yeni haritayla kaçak otel inşa edilen alan, üçüncü derece arkeolojik sit alanı olmaktan çıkarıldı. Kararda kurul başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Başkan Yardımcısı Hüseyin Kesimoğlu, üyeler Prof. Dr. Osman Kunduracı, İbrahim Emir Temel, Melek Saygı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcisi Başak Çahan’ın imzası bulunurken Bodrum Belediyesi temsilcisi Selim Yiğit ve Muğla Büyükşehir Belediyesi temsilcisi Esin Gümüş karşı oy kullandı.

Alınan kararla, Hazine’ye ait 104 ada 12 parselde bulunan arazinin işgalci Astaş’a satılmasının önü açıldı.

KAÇAK VİLLALAR YIKILMIŞTI

Bodrum'daki Cennet Koyu'nda yer alan ve Türkiye’nin sayılı zenginlerinin mülk sahibi olduğu The Residences at Mandarin Oriental projesinde bazı villa ve rezidansların, Mayıs 2018'de getirilen ‘imar barışı' düzenlemesinden sonra yapılmış olmasına rağmen uygulamadan faydalandığı ortaya çıkmıştı.

SÖZCÜ’nün konuyu haberleştirmesinin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri, milyonlarca dolar değerindeki ruhsatsız veya imar mevzuatına aykırı 5 villa 2020 yılında yıkmıştı. Kaçak inşa edilen otelin bir bloku da orman arazisinde kaldığı için yıkılmış, Hazine arazisinde kalan otelin diğer bloklarına dokunulmamıştı.

Kaynak: Sözcü

detay altı
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP'li Bülbül Bakan Yanık'a yüklendiÖnceki Haber

CHP'li Bülbül Bakan Yanık'a yüklendi

Eğrek Cemevi'nde açılış öncesi çevre düzenlemeleri başladıSonraki Haber

Eğrek Cemevi'nde açılış öncesi çevre düz...

Yorum Yazın

Aydın'da 4 kaymakam ve 1 Vali Yardımcısının yeri değişti
Kuşadası'nda yeşil her geçen gün artıyor
Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara aşure ikram etti
Altınkum Yazarlar Festivali'ne Didimlilerden yoğun ilgi
Nazilli'de aşure ve lokma hayrına yoğun ilgi
"JES Aydın'ın başına bela oldu"
Didim Amfi Tiyatro'da yaz konserleri sürüyor
Büyükşehir'den Buharkent'e dev yatırım
Başkan Özcan müjdeyi verdi
Nazilli'nin sevilen esnafı dualarla sonsuzluğa uğurlandı
Nazilli'de feci kaza: 1 ölü 2 yaralı!
Dumanoğlu'ndan anlamlı hayır
Nazilli halkı AKP'ye isyan bayrağı çekti
Bozdoğan'da Başkan Çerçioğlu'na yoğun ilgi
Nazilli'yi üzen ölüm!
Nazilli'de 30 yıllık hayal gerçek oldu
Nazilli'de sürücüler kavgaya tutuştu
Nazilli’de deforme olan iyi su boruları yenileniyor
Şimşelli Mahallesinde hayati önem taşıyan yollar yenileniyor
Aydın'fa feci kaza: 1 ölü 1 yaralı!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar