Uğur
Aydın
DOLAR17.9641
EURO18.2656
ALTIN1028.8

Başkan Özcan ve meclis üyeleri saldırılara sessiz kalmadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Özcan ve meclis üyeleri saldırılara sessiz kalmadı
Abone ol
Muharrem ayının ilk gününde Ankara'nın Mamak ilçesinde bulunan Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi ve Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’ne gerçekleştirilen saldırılardan dolayı bir kınama da Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ile Nazilli Belediyesi Meclis Üyelerinden geldi.  

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ile Belediye Meclis Üyeleri, Ankara’da eş zamanlı olarak yaşanan cemevi saldırıları ve muharrem ayı nedeniyle ilçede bulunan Alevi Kültür Dernekleri Nazilli Cemevi ile Eğrek Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Derneğini ziyaret etti. 

İlk ziyareti Eğrek Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Derneğine gerçekleştiren Başkan Özcan ile Meclis üyelerini Dernek Başkanı Dede Mehmet Akyüz ve üyeleri kapıda karşıladı. Şiddetin her türlüsüne karşı olduklarının altını çizen Başkan Özcan yaşam hakkının en kutsal hak olduğuna vurgu yaptı. Konuşmasının devamında yanlış işler yapıldığını bunca yıl kardeşçe ayrıştırmadan ötekileştirmeden birlikte yaşanılan memlekette, toplumun karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı ortamların yaratıldığını belirten Özcan; “ Öncelikle bütün canlara geçmiş olsun diyorum ve Muharrem aylarını tebrik ediyor, tuttukları oruçların da kabulünü diliyorum. Biz her türlü şiddete karşıyız. Yanlış işler yapılıyor ama geçmişinden ders alan bir milletiz. Devlet büyüklerimiz de sağ olsunlar birlik bütünlük içinde alevi vatandaşlarımızın yanında. Siyasi parti başkanlarımızdan da Allah razı olsun birlik bütünlük içerisinde olduğumuzu birlikte olarak gösteriyoruz. Bizler şiddetin karşısında siz değerli canların her daim yanındayız. Fitne, fesata meydan vermeden hep birlikte bu zorlu günleri göğüsleyeceğiz ve inşallah yarınlarımız daha iyi ve güzel olacaktır” dedi.

Muharrem ayının ilk günü böyle bir saldırının gerçekleşmesinden duydukları üzüntüyü dile getiren Dede Mehmet Akyüz “ Bizim muharrem ayımız kutsalımızdır. 4 kitapta 124 bin peygamberimizin üzerine farz olan oruçlardan birisi şükür orucu olarak anılan muharrem ayındayız. Onların dileklerinin kabul olduğu gibi bizim de Allah dileklerimizi, lokmalarımızı, oruçlarımızı inşallah kabul etsin. Evet, şu anda maalesef ülkemizde bazen hazin olaylar, çirkin saldırılar yaşıyoruz. Allah’ın izniyle birliğimizi ve beraberliğimizi bozmak isteyen ama iç ama dış güçlerin etkili olmalarına izin vermeyeceğiz. Her ne olursa olsun hangi din hangi mezhep hangi inanç olursa olsun yapılan saldırı çok çirkindir ve esefle kınıyoruz. Bu saldırıların bize yapılmış olmasından değil, dünyanın neresinde olursa olsun tamamını şiddetle kınıyoruz. Çünkü bizim toplumumuzda, felsefi inancımızda 73 millete bir nazarla bakmaktır. Biz toplum olarak Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürdiyle, Türküyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Abhaz’ıyla omuz omuza bu ülkenin birliğini, dirliğini bozmasına izin vermeyeceğiz. Allah’ın izniyle bunu yapamayacaklar başaramayacaklar” diye konuştu.

İkinci ziyaret yeri olan Alevi Kültür Dernekleri Nazilli Cemevi’de Başkan Özcan ve Meclis üyelerini Dernek Başkanı Halit Civlez ve dernek üyeleri karşıladı. Cem evlerine yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını belirten Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ; “Şiddetle hiçbir yere varılması mümkün değil. Bu toplumu fitne ve fesatla, bu tür saldırılarla bölemeyeceklerini gösterdiniz. Çok çok teşekkür ediyoruz. Mutlaka vicdanlarda, gönüllerde bir infial oluştu ancak bunu fiile eyleme dönüştürmedik, söyleme dönüştürmedik. Toplum barış, huzur ve sükûnet istiyor, İşte bu noktada her zaman gösterdiğiniz gibi sükûnet gösterdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. Biz de bu gün Meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte yanınızda olduğumuzu göstermek istek. Her partiden üyelerimiz ile birlikte hilafsız ihtilafsız, şekilsiz, şüphesiz, şartsız şurtsuz sizin yanınızda burada olmak istedik” dedi.  

Özellikle Muharrem ayının ilk günü böyle bir saldırının gerçekleşmesinin hiç hoş olmadığını ifade eden Alevi Kültür Dernekleri Nazilli Cemevi Başkanı Halit Civlez;  “Alevi toplumu sağduyulu insanlardır.  Bu tür oyunlara gelmeyeceğiz. Bizler etle tırnak gibiyiz. Ülkeyi yönetenler güvenlik güçleri bu konuda umarım daha sıkı tedbirler alırlar ve inşallah bir daha böyle olayların tekrarını yaşanmaz. Böyle olmasını da umut ediyoruz. Burada olduğunuz için ve bizlere verdiğiniz her türlü destekleriniz için teşekkür ediyoruz. Bizim her daim kapımız tüm can dostlara açık. Sizin kapınızın da her daim bizlere açık olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

detay altı
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gelecek Partisi'nden ABGC'ye ziyaret!Önceki Haber

Gelecek Partisi'nden ABGC'ye ziyaret!

Aydın'da 5 şahıs uyuşturucudan tutuklandıSonraki Haber

Aydın'da 5 şahıs uyuşturucudan tutukland...

Yorum Yazın

Aydın'da 4 kaymakam ve 1 Vali Yardımcısının yeri değişti
Kuşadası'nda yeşil her geçen gün artıyor
Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara aşure ikram etti
Altınkum Yazarlar Festivali'ne Didimlilerden yoğun ilgi
Nazilli'de aşure ve lokma hayrına yoğun ilgi
"JES Aydın'ın başına bela oldu"
Didim Amfi Tiyatro'da yaz konserleri sürüyor
Büyükşehir'den Buharkent'e dev yatırım
Başkan Özcan müjdeyi verdi
Nazilli'nin sevilen esnafı dualarla sonsuzluğa uğurlandı
Nazilli'de feci kaza: 1 ölü 2 yaralı!
Dumanoğlu'ndan anlamlı hayır
Nazilli halkı AKP'ye isyan bayrağı çekti
Bozdoğan'da Başkan Çerçioğlu'na yoğun ilgi
Nazilli'yi üzen ölüm!
Nazilli'de 30 yıllık hayal gerçek oldu
Nazilli'de sürücüler kavgaya tutuştu
Nazilli’de deforme olan iyi su boruları yenileniyor
Şimşelli Mahallesinde hayati önem taşıyan yollar yenileniyor
Aydın'fa feci kaza: 1 ölü 1 yaralı!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar