Aydın
DOLAR33.0413
EURO36.0249
ALTIN2561.4

Aydın, yılan balığı çalıştayına ev sahipliği yaptı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aydın, yılan balığı çalıştayına ev sahipliği yaptı
Abone ol
Avrupa yılan balığı habitatının ve göç yollarının iyileştirilmesi amacıyla düzenlenen çalıştay, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile uzmanları bir araya getirdi. Çalıştayda, yılan balıklarının yaşam alanlarının korunması, göç yollarının iyileştirilmesi ve yılanbalıkları ile birlikte Aşağı Büyük Menderes Havzası ve Bafa Gölü’nde ekolojik yaşamın sürdürülebilirliği için atılması gereken adımlar tartışıldı.

Aydın İl Tarım Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve WWF Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilen çalıştayda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, Söke Belediyesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Eko Sistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD), balıkçılık kooperatifleri de paydaş olarak yer aldı.

Çalıştayın ilk gününde projenin kolaylaştırıcısı ve teknik ekip lideri olan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek, 'Yılan balığının küresel ve bölgesel önemi' konulu sunum yaptı. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Ozan Deniz ise ‘Söke Ovası’nın Hidrolojik Durum Analizi’ni aktardı. Bölgesel sorunların, havzada yapılması gereken iyileştirmeler tartışılırken; çözüm yollarına ilişkin görüşler dile getirildi.

Çalıştayın ikinci gününde paydaşlar saha çalışmasında bir araya geldi. Denizden Bafa Gölü'ne uzanan Büyük Menderes havzasındaki yılan balıklarının hareket ettikleri sulak alanlar gezildi. Söke'nin Sarıkemer Mahallesi’nde Büyük Menderes Nehri üzerinde bulunan tarihi taş köprü, Bafa Gölü’ne kıyısı bulunan Serçin Mahallesi toprak bariyer ve Serçin pirizi, Bafa Çayı, DSİ şişme savak ve delta toprak bariyer noktalarında incelemelerde bulunuldu.

AVRUPA VE KUZEY AFRİKA ÜLKELERİNDE DE BENZER ÇALIŞMA EŞ ZAMANLI YAPILIYOR

Avrupa yılan balıklarının popülasyonunun dünya üzerinde azaldığı öngörülüyor. Bu nedenle Akdeniz’de kıyısı bulunan tüm ülkeler konuyla ilgili eş zamanlı çalışma yürütüyor. Yılan balıklarının dağılım gösterdiği 40 civarında Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinde; nehirlerin üzerine kurulan barajlar, sürdürülebilir olmayan balıkçılık yöntemleri, habitat kaybı ve kirlilik sebepleri gibi popülasyonu azaltan etkiler üzerine çalışmalar yapılırken; en ciddi çalışmalardan biri de Türkiye’de yapılıyor. Aydın’da yapılan çalışmalar kapsamında elde edilecek veriler de dünya ülkelerinin yaptığı bu bilimsel çalışmaya önemli katkı sağlayacak.

"YILAN BALIKLARININ SIRLARI TAM OLARAK ÇÖZÜLEBİLMİŞ DEĞİL"

Avrupa yılan balığı da (Anguilla anguilla) olağanüstü yolculuk hikayesine sahip türlerden biri. Meksika’nın Sargasso Denizi'nde (Meksika Körfezi) dünyaya gelen yılan balığı larvaları Avrupa, Kuzey Afrika ve Akdeniz’in kıyı sularına sürüklenerek, akarsu ağzı ve lagünlerden tatlı su habitatlarına göç ediyor. Türkiye’deki en önemli yaşam alanlarından biri Aşağı Büyük Menderes Havzası ve Bafa Gölü olarak biliniyor. Bilim dünyasının 7 bin kilometre yolculuk ve ters göç eden yılan balıklarının yaşam sırlarını tam olarak çözemediği belirtilirken; yapılacak çalışmalar bu sırların çözümüne de etki etmesi bekleniyor.

Çalıştay ile ilgili bilgi veren Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek, "Daha önce bir teknik çalışma yapılması kararlaştırılmıştı. Bu teknik çalışmada ilgili kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimlerin temsilcileri ile bir araya geldik. İlk olarak sorunları konuştuk. Sorunlar net olarak belirlendi. Bu sorunların muhatapları ve paydaşlarını tespit ettik. Tüm bunlar bu çalıştayda tartışarak ortaya çıkarıldı. Göç yolları olan havzada da yaptığımız incelemede olası çözümleri tartıştık. Her kurum kendi görüşlerini ortaya koyacak. Daha sonra eylem planı hazırlanacak. Avrupa yılan balığı Kuzey Afrika ve Avrupa’da 40 civarında ülkede dağılım gösteriyor. Ekonomik değeri var. 1980’li yıllardan bu yana popülasyonunda görülen düşme nedeniyle tüm Akdeniz ülkelerinde ortak bir çalışma platformu oluşturuldu, fikir birliği yapılıyor" dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kuyucak'ta hasat öncesi pestisit denetimleriÖnceki Haber

Kuyucak'ta hasat öncesi pestisit denetim...

Aydın Lisesi Türkiye birincisi olduSonraki Haber

Aydın Lisesi Türkiye birincisi oldu

Yorum Yazın

Müdür Şenkul, Bakanlık Değerlendiricilerini ağırladı
Başkan Ömer Günel: "Kuşadasıspor'a zararı dokunacak oluşumlara asla müsade etmeyiz"
Trafik kazasında ağır yaralanan genç hayatını kaybetti
Kasten öldürme suçundan aranıyordu, yakalandı
Jandarma araç sürücülerini uyardı
Söke’de 18 kök hint keneviri ele geçirildi
Aydın’da 3 şüpheli şahıs yakalandı
Kipaş Kağıt Fabrikası'ndaki yangın 16 saattir devam ediyor
İzmir’de elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti
Kuşadası Belediyesi’den yangın söndürme çalışmalarına destek
Kipaş Kağıt Fabrikası’ndaki yangın geceyi aydınlattı
Uyuşturucu satıcısı suçüstü yakalandı
Ketenova Mahalle sakinlerinden başkan Tetik'e teşekkür
Hafriyat kamyonunun çarptığı bisikletli çocuk hayatını kaybetti
Galatasaray'ın şampiyonluğu Kuşadası'nda kutlandı
Aydın'ın sıcağı ekonomiye dönüştürülüyor
Aydın’da trafik ekiplerinden “KPSS” seferberliği
Aydın’a yerleşen yabancıların sayısı azaldı
Germencik'te su ürünleri tüketici anketi yapıldı
Kuşadası'nda 27 düzensiz göçmen yakalandı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar