Uğur
Aydın
DOLAR9.3055
EURO10.8283
ALTIN529.05

Şehrin içindeki cezaevi güvenlik sorunu yaratır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şehrin içindeki cezaevi güvenlik sorunu yaratır
Abone ol
CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül Çine'de ilçe merkezine yapılması planlanan cezaevine dikkat çekti. Bülbül, “AKP iktidarı zaten ülkeyi cezaevine çevirdi. Şimdi bir de şehrin ortasına cezaevi yapıyorlar. Bunun hem sosyolojik hem de doğrudan güvenlik açısından pek çok sonucu olacak. Ne yazık ki götürülerine bakmadan, oy aldığı vatandaşların iradesini yok sayarak bu projeye destek veren AKP Aydın Milletvekili Mustafa Savaş'ın Çine'ye reva gördüğü bu.” dedi. 

 Bülbül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada cezaevi verilerine dikkat çekerek şunları söyledi: 
“Ülkede 368 infaz kurumu var ve bu kurumların kapasitesi 251 bin 89.  Son verilere göre de hükümlü ve tutuklu sayısı toplam 297 bin 19. Bu sayıyla Avrupa Konseyi üyesi 47 ülke içinde cezaevlerinde en fazla kişinin bulunduğu ülke konumundayız. AKP onarıcı adalet için neler yapabiliriz, suç oranlarını, tutuklu sayılarını nasıl düşürebiliriz diye düşünmek yerine hiçbir politika üretmeden cezaevi inşa ediyor. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün resmi sitesinde, yeni ceza infaz kurumlarının yapılmasının zorunluluk arz ettiği ifade ediliyor. Ülke bu zihniyetle resmen cezaevi ülkesine döndü. Bu kadar sığ bir bakış açısıyla bir arpa boyu yol almak bir kenara, ülke ancak geriye gider.”

AKP HERKESİ CEZALANDIRIYOR
“Cezaevinin yapılacağı yer Karakollar ve Yolboyu Mahalleleri arasındaki 250 dekarlık mera alanı. Bir şehir merkezine, insanların yaşam alanlarının tam ortasına cezaevi olur mu? O bölgenin ve cezaevinin güvenliği nasıl sağlanacak? Cezaevlerinin şehre uzak olması hem içerde bulunanlar hem de civarda yaşamını sürdürenlerin güvenliği içindir. Siz cezaevini Çine'nin merkezine yaparsanız sadece hükümlüleri ya da tutukluları değil orada yaşayanları da, Çine’yi de cezalandırırsınız. Ne yazık ki götürülerine bakmadan, oy aldığı vatandaşların iradesini yok sayarak bu projeye destek veren AKP Aydın Milletvekili Mustafa Savaş'ın Çine'ye reva gördüğü bu. 

İSTİHDAMI SAĞLAYAN YATIRIMLAR YAPIN
2019’da cezaevlerine ayrılan bütçe 6 milyar 993 milyon 138 bin iken, 2021’de 9 milyar 639 milyon 43 bin lira olmuş. Her yıl istikrarlı bir şekilde artan cezaevleri bütçesi Sanayi ve Teknoloji, Kültür ve Turizm, Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçelerinden daha fazla. Bir de bunun yanında cezaevleri koşulları insanlık dışı koşullar. Bu kadar bütçeyi ceza sistemine yatırmak yerine istihdam yaratacak, işsize iş imkanı sağlayacak yatırımlara neden harcanmıyor? AKP’nin cezaevi ve millet bahçesi dışında memlekete vereceği bir şey kalmadı anlaşılan. Otoyol deseniz, yap işlet soy modeli ile vatandaşın cebinden aldıkları parayla yandaş şirketlere peşkeş çekiliyor. Elektrik santrali deseniz özelleştiriliyor. Kısaca yatırım dedikleri her şey yandaşın cebini doldururken vatandaşları her anlamda biraz daha fakirleştiriyor.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gece bekçilerinden kaçamadılarÖnceki Haber

Gece bekçilerinden kaçamadılar

'Evet' diyebilmek için 1 yıl bekledilerSonraki Haber

'Evet' diyebilmek için 1 yıl beklediler

Yorum Yazın

Başkan Çerçioğlu, Söke Genç İş İnsanları Derneği'ni ağırladı
Zenginler Gemisi Kuşadası'nda
18 yaşında 22 suç kaydı çıktı
Başkan Özcan muhtarları yalnız bırakmadı
Sevgilisinin başını ezmişti
Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği, Başkan Çerçioğlu ile görüştü
Şehit Mehmet Dinek’in ismi mezun olduğu okula verildi
Cinayetle biten kavganı sebebi kahretti
Cumhuriyeti zeybek oynayarak kutlayacaklar
Yeşilyurt Mahallesi’nde yollar yenileniyor
Aydın'da cinayet
Ses düzeneğini çalan hırsız tutuklandı
Aydın sallandı
Motorine zam üstüne zam!
Dolar o rakamı denedi
Güzel Avrat'tan etkilenen 2 kişi hastanelik oldu
Aydın'da 16 yaşındaki çocuk kalbinden bıçaklandı
Davutoğlu'nun bindiği asansör yere çakıldı
Toprağa gömülen cesedin kafatasını çoban gördü
Hatırı 40 yılı aştı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar