Uğur
Aydın
DOLAR9.2888
EURO10.827
ALTIN528.40

Aydın'da yeni bir böcek türü bulundu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aydın'da yeni bir böcek türü bulundu
Abone ol
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başpınar ve Çukurova Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden Prof. Dr. M. Bora Kaydan’ın danışmanlığında Öğr. Gör. Hüseyin Yerlikaya tarafından yürütülmekte olan, 'Aydın İlinde, Tarım Ve Tarım Dışı Alanlarda Bulunan Unlubitlerin (Hemıptera: Pseudococcıdae) ve Doğal Düşmanlarının Saptanması' konulu doktora çalışması sırasında dünya için yeni bir unlubit türü tanımlandı.

Dünya için yeni tür niteliğindeki bu unlubit türüne, ADÜ Kurucu Rektörü Prof. Dr. Cezmi Öncüer’e atfen Trionymus oncueri sp. n. Kaydan & Yerlikaya ismi verildi. Çalışma sırasında tanımlanan unlubit Aydın’ın Çine ve Nazilli ilçelerinde, sulak alanlarda yetişen sivri hasırotu bitkisi üzerinden toplandı. Çalışma Türkiye Entomoloji Dergisi’ nde yayınlandı. Ziraat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Cezmi Öncüer’in dekanlık ve rektörlük görevleri ile uzun yıllar ADÜ'ye emek verdiğini Aydın’da bulunan ve dünya da ilk olan bir böceğe isminin verilmesinin de mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Aydın'da son yıllarda birçok unlubit türünün yaygın olarak bulunduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, "Tespit edilen türün ekonomik olan bitkilere zarara yol açan bir tür olmadığını da kaydetti.

Prof. Dr. Hüseyin Başpınar, “Unlubitler, yaşayışları ve görünüşleri bakımından ilginç bir böcek grubudur. Dişilerinin üzeri mumsu bir tabaka ile kaplı, kanatsız ve yarı hareketli, bazı durumlarda hareketsizdir. Erkekleri ise kanatlı, hareketli ve uçabilirler. Ergin dişi uzunca oval biçimde olup, boyutları türlere göre değişmekle birlikte uzunluğu 3-6 mm, genişliği 2-4 mm dir. Birçok tarımsal üründe, süs bitkilerinde ve ağaçlarda yaşarlar ve yüksek popülasyonlara ulaştığında önemli ekonomik zararlara neden olabilirler. Bitkilerin gövde, dal, yaprak, meyve, çiçek ve bazen köklerinde yerleşirler ve bitkinin özsuyunu emerek beslenirler. Bu beslenme sonucunda, bitki gelişiminde gerileme, şekil ve renk bozulmaları ortaya çıkar. Beslenmeleri sırsında emdikleri fazla bitki özsuyunu vücut dışına atarlar, bunun sonucunda bitkilerin üzerinde yapışkan şekerli bir madde birikir ve bu şekerli madde ile karıncalar beslenirler ve unlubitleri düşmanlarından korurlar” sözleri ile unlubit hakkında bilgi verdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Nazilli’de yaşayanlar Uykularını almaya başladıÖnceki Haber

Nazilli’de yaşayanlar Uykularını almaya...

Nazilli'de talihsiz ölümSonraki Haber

Nazilli'de talihsiz ölüm

Yorum Yazın

Başkan Çerçioğlu, Söke Genç İş İnsanları Derneği'ni ağırladı
Zenginler Gemisi Kuşadası'nda
18 yaşında 22 suç kaydı çıktı
Başkan Özcan muhtarları yalnız bırakmadı
Sevgilisinin başını ezmişti
Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği, Başkan Çerçioğlu ile görüştü
Şehit Mehmet Dinek’in ismi mezun olduğu okula verildi
Cinayetle biten kavganı sebebi kahretti
Cumhuriyeti zeybek oynayarak kutlayacaklar
Yeşilyurt Mahallesi’nde yollar yenileniyor
Aydın'da cinayet
Ses düzeneğini çalan hırsız tutuklandı
Aydın sallandı
Motorine zam üstüne zam!
Dolar o rakamı denedi
Güzel Avrat'tan etkilenen 2 kişi hastanelik oldu
Aydın'da 16 yaşındaki çocuk kalbinden bıçaklandı
Davutoğlu'nun bindiği asansör yere çakıldı
Toprağa gömülen cesedin kafatasını çoban gördü
Hatırı 40 yılı aştı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar